0položka(y)

V košíku nie sú žiadne položky.

Product was successfully added to your shopping cart.

Mýty a polopravdy

Mnohí z vás už určite zaregistrovali tvrdenia ako: „krmivo na báze potravín vhodných aj pre ľudí“ alebo „krmivo bez obsahu hormónov a antibiotík“ alebo „krmivo na živočíšnom základe“ a pod. Človek pri takomto množstve informácií môže byť zmätený a nevie čomu má vlastne veriť. Nižšie sa pokúsim poukázať na to, že mnohé z takýchto tvrdení sú polopravdami a môžu byť interpretované nesprávne.

„Naše krmivo je bez antibiotík a hormónov.“

Federálny zákon v USA (v EÚ to bude zrejme podobné) zakazuje výrobcom krmív pre domáce zvieratá uvádzať na obaloch zavádzajúce tvrdenia. Napríklad: Niekto deklaruje, že používa iba kuracinu, jahňacinu a pod. bez hormónov a antibiotík. Pravda to ale nie je tak úplne. Je protizákonné uvádzať na obale, že táto kuracina je bez hormónov. Chovatelia nesmú pri chove kurčiat používať hormóny. Ak by ste chceli na svojej kuracine uviesť, že je bez hormónov, znamenalo by to, že táto kuracina je naozaj bez hormónov, čo v skutočnosti nie je pravda, lebo každé kura hormóny má. Ako je to so zvieratami, ktoré sú určené pre ľudskú spotrebu? Pred usmrtením tieto zvieratá musia byť testované na prítomnosť hormónov, antibiotík, pesticídov. Samozrejme, mala by byť prítomnosť týchto látok negatívna. Keďže je známe, že 3 až 5 dní je čas potrebný na odbúranie týchto látok z organizmu zvieraťa, tak sa tento čas aj využíva. Zviera je 3 až 5 dní odstavené od prísunu týchto látok a až potom ide na porážku a spracovanie. V mojom ponímaní „bez antibiotík a bez hormónov“ je tak, že tieto zvieratá sú chované bez prísunu týchto látok počas celého chovu, nie iba pár dní pred ich porážkou. Je to hra so slovíčkami. Niekedy to ale naozaj balansuje na hrane zákona. Ak chcete vedieť, ako to naozaj je, tak sa pýtajte, či je kurča naozaj z BIO chovu alebo z krajiny, ktorá prísne obmedzuje používanie týchto látok. Pripravte sa ale na to, že budete musieť za krmivo platiť viac…

Ďalší je:

„Naše mäso pochádza z chovu kontrolovaného USDA.“

Všetky bitúnky, ktoré porážajú zvieratá určené na ľudskú spotrebu musia byť pod kontrolou USDA.

Jedna spoločnosť vyrábajúca prírodne krmivo pre psov deklaruje:

„Vnútornosti, črevá obsahujúce natrávenú potravu, vrátane exkrementov…“

Nie je to celkom pravda. Bez ohľadu na to, ako to pomenujeme (kuracie vnútornosti, pečeň), pravda je taká, že vnútornosti sú natrávené enzymatickou aktivitou, následne sušené a až tak zapracovávané do krmiva. Naša receptúra neobsahuje vnútornosti, aj keď na použití vnútorností nevidím nič zlé.

Ten istý výrobca deklaruje:

„Náš produkt obsahuje prirodzené enzýmy a probiotiká, ktoré sa prirodzene nachádzajú v potrave.“

Aj keby to bola pravda, stále platí, že ak pridávate doplnkovú stravu v objeme jednej čajovej lyžičky za deň, tak v tej čajovej lyžičke je presne toľko enzýmov, ktoré je potrebné na spracovanie potravy nachádzajúce sa v tejto jednej čajovej lyžičke. Ak by ste sa tohto výrobcu opýtali na hladiny spomínaných enzýmov v ich doplnkovej strave, tak odpoveď zrejme nedostanete. Je to preto, lebo hladiny týchto enzýmov sú tak nízke, že je problémom ich zmerať. Ak chcete nahradiť enzýmy stratené pri procese spracovania surovín, tak by ste museli pridávať dostatočné množstvo enzýmov, ktoré napomáhajú tráveniu ale celého objemu kŕmnej dávky. Tento spôsob je ale veľmi nákladný.

Výrobca prírodnej doplnkovej stravy uvádzajúci na druhom mieste ingredienciu melasu, deklaruje:

„Používame melasu, lebo je to živina, a nie cukor.“

Melasa naozaj obsahuje množstvo živín a technicky nie je cukrom. No z celkovej jej hmotnosti 60% tvoria cukry a 20% voda. Nie je to cukor, predsa na celom svete sa používa ako sladidlo. Psy milujú cukor, zväčša je pridávaný kvôli chuti. Ak má byť cukor použitý k tomu, že napomáha uchovávať (stabilizovať) produkt, tak samozrejme melasa je lepším prostriedkom ako sacharóza a dextróza. To však platí len v prípade, ak je to naozaj nutné.

Môj najobľúbenejší je: „Vyrobené iba z ingrediencií, ktoré sú vhodné pre ľudí.“

Rýchly spôsob ako zistiť, že to nie je pravda (teda okrem ceny) je, že krmivo obsahuje mäsovo kostnú múčku. Hádajte prečo? Je hlúposťou si myslieť, že existuje niečo ako kuracia a jahňacia mäsovo múčka vhodná pre ľudí. Nepoznám reštauráciu, kde by som si mohol objednať hovädziu mäsovú múčku s opekanými zemiakmi. Mäso ako také, môže mať „nálepku“ vhodné pre ľudskú spotrebu, pochádza predsa z úradmi kontrolovaného chovu. Mäsovo kostná múčka je ale iný produkt.

Existujú rôzne triedy a stupne mäsovo kostnej múčky, ktoré zväčša vychádzajú z obsahu proteínov, popola a ceny. Niektoré sú vysokej kvality. Napríklad naša jahňacia mäsová múčka je dovážaná z Nového Zélandu a je špecifická pre nízky obsah popola a vysoký obsah proteínov (8% popol, 70%proteíny). Väčšina kostí (súčasť mäsovo kostnej múčky) je vlastne vedľajším produktom pri spracovaní mäsa (všetky jahňacie, kuracie, hovädzie mäsovo kostné múčky sú vyrábane z odrezkov – v procese výroby finálneho produktu pre ľudí – napríklad steaky, vykostené kuracie prsia, atď.). Je to zrejme najdrahšia a najkvalitnejšia jahňacia mäsová múčka v krajine, vyrábaná aj z orgánov s vysokým obsahom krvi, čo v konečnom dôsledku zabezpečuje kompletný obsah aminokyselín. Môžeme to označiť ako „vhodné pre ľudí“? Ale, no tak! Väčšina jahňacej mäsovej múčky obsahuje vysoký podiel popola a nízky obsah proteínov (50%). Testovali sme šiestich dodávateľov, kým sme našli súčasného výrobcu kuracej a jahňacej mäsovej múčky (s vysokým obsahom proteínu).

Dobre, poviete si a čo krmivá, ktoré obsahujú čisté mäso?

To je dobrá otázka. Je potrebné vedieť, že existuje iba málo mlynov, ktoré sú schopné spracovať čerstvé mäso. Výrobcovia niektorých krmív síce uvádzajú medzi ingredienciami mäso, ale v skutočnosti použili mäsovo kostnú múčku. Z tých, ktorí sú schopní použiť aj čerstvé mäso je iba málo takých, ktorí spĺňajú to, čo očakávate. Ide zvyčajne o mechanicky vykostené mäso, ktoré sa zmieša s vodou, vytvorí sa hmota, ktorá následne putuje do extrudéra. To znamená, že ak máte hydinu s vlhkosťou 78%, po pridaní vody sa vlhkosť zvýši na 90% a následne v procese varenia sa tento obsah zníži už iba na 10%. Z toho vyplýva, že ak začínate pri výrobe s celkovou sušinou 30%, tak na konci procesu výroby zostane niečo okolo 3,3% alebo aj menej sušiny. Na zvýšenie obsahu proteínov teraz musíte použiť kukuričný lepok alebo iný zdroj proteínov. Kukuričný lepok je výborným zdrojom proteínov, obsahuje vysoký podiel sírnatých aminokyselín. Mnohí ale (vrátane mňa), preferujú proteíny živočíšneho charakteru, čo znamená, že je potrebné pridávať mäsovo kostnú múčku. Tu sa znovu dostávame k predošlému bodu – dá sa to označiť ako krmivo vyrobené z ingrediencií na 100% vhodných pre ľudí?

Pýtate sa: „A čo ďalšie ingrediencie?“

Hnedá ryža, ktorú používame v receptúre nášho Timberwolf Originals, vyzerá ako tá istá hnedá ryža, ktorú si kupujete v hypermarketoch. Je absolútne čistá a je na nerozoznanie od toho, čo kupujete vy. Jediný rozdiel je v tom, že nemá na obale označenie FDA kontrolované. Nami používaní ovos je výnimočnej kvality, obsahuje vysoké hladiny linolénovej a alfa-linolénovej kyseliny. Je to ten istý ovos, ktorý sa používa v potravinárskom priemysle. Je ťažké uveriť, že poľnohospodári majú oddelené polia určené na pestovanie rastlín zvlášť pre zvieratá a zvlášť pre ľudí. To, čo sa tu pokúšam vysvetliť je to, že mi robí problém uveriť, že výrobcovia krmív sú ochotní zaplatiť päťkrát viac za suroviny so známkou FDA (vhodné pre ľudí). Príklad: Kúpim hydinový tuk od spoločnosti, ktorá ho dodáva výrobcovi polievok. Ak kupujem cisternu tohto tuku, ktorý nemá známku FDA, kupujem to za cenu 0,11 USD za libru. Ak chcete kupovať menšie množstvo tuku, tak to už musí byť so známkou FDA, kde tá cena je ale 0,58 USD za libru. Stále však ide o ten istý produkt. Áno, ide o kurací tuk, ktorý môžeme pokojne označiť ako „vhodné pre ľudí“. Ja to takto nikdy neoznačím. Mnoho nami použitých ingrediencií sa dajú označiť ako vhodné aj pre ľudí, niektoré majú dokonca aj certifikát o tom, že sú „organické“, ale z logiky hore popísanej nemôžem vyhlasovať „100% vhodné pre ľudí“, lebo tomu tak nie je. Urobí to iba výrobca, ktorému ide iba o zisk (vytvára si tak priestor na stanovenie vysokých cien za svoje produkty).

Ďalším príkladom je kamión (asi 40 000lbs, 1lb=0,45kg) mrazených celých brojlerov (kurčiat), ktorý sa predáva za asi 0,50 USD za libru (lb). Ak by si mal výrobca vyrábať kuraciu mäsovú múčku sám z tejto suroviny, tak by to bolo cenovo neúnosné. Kuracia mäsová múčka sa vyrába z kuracieho mäsa (mechanicky vykosteného), ktoré sa dáva do veľkých kadí s kontrolovanou teplotou a pH, zároveň sa pridávajú enzýmy. Takto „naložené“ mäso sa dostáva do kvapalného skupenstva. Následne je buď valčekom alebo rozprašovaním sušené na jemný prášok. Vráťme sa ale späť ku kamiónu brojlerov za cenu 0,50 USD za 1lb. Na výrobu 1 kilogramu kuracej mäsovo kostnej múčky potrebujete niekoľko kilogramov kuracieho mäsa. Pri rovnici 7 lb kuracieho mäsa krát 0,50USD je 3,50 USD plus poplatok za spracovanie nám dáva výsledok 4 USD za 1lb. Ak použijem 50% kuracej múčky, tak 4 USD/2 je 2 USD na každú libru (0,45kg) krmiva pre psov. A to iba za ingrediencie, nepočítam do toho bylinky, olej, probiotiká. Dáva to niekomu z vás zmysel?

Jeden výrobca prírodných krmív pre psov uvádza na etikete medzi ingredienciami „kuracia mäsovo kostná múčka a morčacia mäsovo kostná múčka“, no v podstate používa hydinovú mäsovo kostnú múčku. AAFCO umožňuje uvádzať na etikete aj čiastkové zloženie pokiaľ viete, čo bolo na prípravu danej ingrediencie použité. Teda, ak bola mäsovo kostná múčka vyrobená z viac druhov živočíšneho základu, máte právo na etikete uviesť všetky druhy mäsa, ktoré boli použité. Ak poznáte presné percentuálne vyjadrenie jednotlivých zložiek, tak by ste ich mali na etikete uviesť v pomere na váhu krmiva. To ale výrobca neurobí a tak, keď na etikete deklaruje na prvých dvoch miestach kuraciu mäsovú múčku a morčaciu mäsovú múčku, namiesto hydinová mäsová múčka, tak to budí dojem, že krmivo je na báze mäsa. No nie je tomu tak.

Existuje niekoľko otázok, ktoré môžete položiť výrobcovi krmív pre psov na to, aby ste zistili, na akej báze je ich krmivo (či ide o krmivo so živočíšnym alebo rastlinným základom).

„V akom percente je zastúpená živočíšna mäsová múčka vo vašej receptúre?“ alebo „Aké percento proteínov je na živočíšnom základe?“ alebo „Koľko libier (1lb=0,45kg) živočíšnej mäsovej múčky ste použili na výrobu 1 tony vášho krmiva?“ Pravdepodobne nedostanete odpoveď, je to predsa výrobné tajomstvo. My používame od 48 do 52% kuracej, jahňacej rybej mäsovej múčky na celkovú váhu krmiva, alebo od 900 do 1100 lb na 1 tonu. Inak povedané, 91% nami použitých proteínov je na živočíšnej báze. Stále hovoríme o mäsovej múčke, nie o mäse ako takom. Ak vám niekto povie, že použil 1000 lb čerstvého mäsa na výrobu jednej tony krmiva, tak je potrebné si uvedomiť, že nutrične je takéto množstvo ekvivalentom 200 lb mäsovej múčky. Je dobré sa pozrieť aj na obsah vápnika. Kvalitná kuracia, jahňacia a hovädzia mäsová múčka obsahuje asi 4-5% vápnika (špeciálny druh múčky s nízkou hladinou popola, ktorý je ale trikrát drahší). Ak spoločnosť deklaruje, pri použití 50% živočíšnej mäsovej múčky na váhu krmiva, iba 1,2% vápnika, tak je zrejmé, že tu niečo nesedí. Možno pri použití „špeciálnej“ matematiky je to správne. Jediný dôvod, prečo tomu tak nie je, je to, že tento spôsob je drahý. Samozrejme, že vám môžu povedať, že používajú väčšie množstvá múčky. To by sa ale malo prejaviť aj na farbe granúl (mali by byť veľmi tmavé). Pozrite sa na naše granule – sú skoro čierne.

Verím, že toto môže prispieť k tomu, aby ste sa vedeli lepšie orientovať v tom, čo obsahuje krmivo podávané naším miláčikom. Ak sa rozhodnem do svojho krmiva pridávať kozie oči, nejaké jazyky alebo nakladané ryby pražené na panvici v sezamovom oleji, tak sa to odo mňa určite dozviete. Naše krmivo neobsahuje 4D zvieratá, jednoduché uhľohydráty, dextrózu alebo iné cukry, sóju, BHT, BHA alebo etoxyquin. Dúfam, že som zodpovedal aspoň niekoľko Vašich otázok. Samozrejme, nemusíte súhlasiť s mojou logikou.

Mark Heyward, Founder of Timberwolf Organics